Açık Hava Reklamcılığı

Açık hava reklamcılığı, görsel ve yazılı basın araçlarından sonra en çok reklam verilen 3. mecradır. Günümüzde insanlar iş, okul ve diğer sebeplerle evden dışarı çıkmaktalar. Reklamverenler de, potansiyel müşterileri ile iletişim kurabilecek her türlü reklam alanını kullanmak, düşük maliyetlerle çok büyük kitlelere ulaşabilmek ve reklamı yapılan ürün veya hizmeti tekrar tekrar göstererek akılda kalıcılığını sağlayabilmek amacıyla açık hava reklamcılığına yönelmektedirler.

Peki, reklamverenlerin bu kadar ilgisini çeken açık hava reklamcılığı nasıl başladı?

İngiltere’de Sanayi Devrimi ile birlikte işletmeler kendilerini tanıtmak ve yapılan işleri anlatmak için plastik ve ağaçtan yapılan levhalar ile açık hava reklamcılığını başlatmış oldular. Türkiye’de ise; 1916’da Vehbi Koç ilk bakkal dükkânını açtığındaysa halk tabelalarla tanıştı. 1970’li yıllarda Coca-Cola ve Pepsi gibi içecek firmaları satış noktalarına yaptırdıkları tabela ve ışıklı pano uygulamaları ile açık hava reklamcılığının hızla yayılmasına öncülük ettiler. 1980’li yıllarda özellikle bira firmaları, beyaz eşya satış noktaları ile özel banka kurumsal kimlik uygulamaları birbirini takip edince açık hava reklam pazarı birden önemli bir reklam mecrası haline geldi.

Türkiye’de açık hava reklamcılığı özellikle 1990’ların başından itibaren hızla büyümeye başladı. Bunda elbette ki büyükşehirlerimizin hızlı kentsel gelişimi, metroların ve uluslararası hava alanlarının yapımı, AVM’lerin sayısının hızla artışı gibi gelişmelerin etkisi de vardır. Dünyada ve Türkiye’de son yılların en favori reklam alanlarından açık hava reklamcılığı, geniş kitlelere ulaşma potansiyeli ve teknolojiyi takip etme hızı ile şüphesiz hayal gücü ve yaratıcılığın sınırlarını da zorlayan bir reklam alanı olma özelliğini korumaktadır. Günümüzde ise medya planlama ajansları markanızın doğru yerde doğru hedef kitleyle buluşabilmesi için varlıklarını sürdürmektedir.

Outdoor reklam alanları nelerdir?

Billboard reklam; şehrin en bilinen ve yaygın olan reklam ünitesidir. CLP(City Light Poster) yani durak board; yayalar, araç sürücüleri ve özellikle toplu taşıma kullanan hedef kitleye uzun süreli mesaj verme imkânı sunan etkili reklam alanıdır. Mega-light; trafik içindeki yüksek konumu ve hareket özelliğiyle göz yakalar, dikkat çeker ve büyük boyutlarda gösterme olanağı sunar.

Açık hava reklamcılığı için kimlerle iletişime geçmem gerekiyor?

Açık hava reklamcılığı o kadar hızlı gelişiyor ki, her geçen gün yeni araçlar ve alanlar ekleniyor veya var olanlar teknolojiyle ayak uyduruyor. İlhan Art olarak tüm Türkiye’de, gelişmelere paralel orijinal fikirler ve reklam projeleri ortaya koyarak sürdürdüğümüz açık hava reklam çalışmalarımıza artı olarak Manisa ili sınırlarındaki tüm açık hava reklam alanlarından sorumlu medya planlama ajansı olarak sizlere rehberlik etmeye devam ediyoruzMarkanızın ihtiyacı olan reklamlarınızın uygun reklam alanlarında halk ile buluşmasını sağlıyoruz. Reklam panosu kiralama için buradan iletişim bilgilerimize ulaşabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.